O psychoterapii


"Odwaga myślenia bierze się z odwagi patrzenia. Trzeba mieć odwagę spojrzenia w oczy sytuacji, w której się znajdujemy." J. Tischner

Psychoterapię można porównać do robienia porządków w szafie. Najpierw trzeba wszystko wyciągnąć, przyglądnąć się, co tam było, a następnie na nowo poukładać. "Szafą", w której robione są porządki jest życie wewnętrzne – różnego rodzaju emocje, przeżycia, wspomnienia, motywacje i przekonania.

Podczas spotkań z psychoterapeutą, nazywanych sesjami psychoterapii, podstawowym zadaniem Klienta jest swobodne mówienie o swoich emocjach, myślach, przeżyciach. Psychoterapeuta natomiast ma za zadanie przedstawiać inne możliwe sposoby patrzenia na daną sytuację. To trochę tak jakbyśmy oglądali obraz z bliska i z daleka. Klient patrzy z bliska i to spojrzenie jest najważniejsze. Tylko on może widzieć dokładnie. Można go nazwać ekspertem od swojego życia. Psychoterapeuta, patrząc z daleka, buduje hipotezy na temat całości obrazu i je przedstawia. Ostatecznie jednak Klient decyduje, czy dana propozycja rozumienia pasuje do jego życia i będzie dla niego przydatna.

Udział oraz rola Klienta i psychoterapeuty podczas procesu psychoterapii są różne, ale równie ważne. Psychoterapia nie jest poradnictwem, czyli nie usłyszysz podczas niej, co powinieneś zrobić. Jest raczej propozycją zastanowienia się, co w danej sytuacji możesz zrobić, co skłania Cię do takiego wyboru, a także w jaki sposób ukształtowało się takie, a nie inne przeżywanie konkretnych sytuacji w życiu.

RODZAJE PSYCHOTERAPII


W zależności od rodzaju problemu proponuję psychoterapię indywidualną, małżeńską lub rodzinną. Psychoterapia indywidualna dotyka życia wewnętrznego osoby. Szczegółowe cele ustalane są indywidualnie na pierwszych spotkaniach. Odbywa się raz w tygodniu. Sesja trwa 50 minut.

Psychoterapia małżeńska dotyczy przede wszystkim tego, co dzieje się w relacji między małżonkami. Może przyczynić się do poprawy komunikacji, lepszego rozumienia siebie nawzajem i zwiększenia satysfakcji z relacji. Szczegółowe cele są ustalane podczas pierwszych spotkań. Podczas sesji obecni są oboje małżonkowie i jeden lub dwóch terapeutów. Sesje odbywają się raz na dwa lub trzy tygodnie i trwają 75-80 minut.

Psychoterapia rodzinna angażuje wszystkich członków rodziny i skupiona jest na wzajemnych interakcjach. Podobnie jak psychoterapia małżeńska może służyć poprawie komunikacji, wzajemnego zrozumienia i zmianie dotychczasowych sposobów reagowania w sytuacjach problemowych. Szczegółowe cele ustalane są podczas pierwszych spotkań. Sesje psychoterapii rodzinnej odbywają się raz na trzy lub cztery tygodnie i trwają 75-80 minut. Podczas spotkania obecni są zwykle wszyscy zamieszkujący razem członkowie rodziny oraz dwóch terapeutów.

CZY TO DLA CIEBIE?


Psychoterapia może być pomocna dla Ciebie i Twojej rodziny jeżeli:

  • w rodzinie trudno jest ze sobą spokojnie porozmawiać - zbyt często się kłócicie
  • czujesz się niezrozumiany/a przez bliskich i trudno Ci jest ich zrozumieć
  • Twoje małżeństwo przeżyło kryzys i chcecie sobie dać drugą szansę
  • nie umiesz stworzyć satysfakcjonującego związku
  • masz problemy w wychowywaniu dzieci
  • często czujesz przygnębienie i masz wrażenie, że Twoje życie straciło sens
  • nieustanie się boisz lub martwisz
  • wybuchasz nagle ze złości
  • odczuwasz ból, pomimo tego, że lekarze twierdzą, że wszystko jest w porządku
  • nie możesz się uwolnić od obsesyjnych myśli
  • przeżyłeś trudne doświadczenie i nie umiesz sobie z tym poradzić
Jeżeli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dobrym pomysłem w Twojej sytuacji możesz porozmawiać o tym z psychoterapeutą podczas konsultacji psychoterapeutycznej. Konsultacje takie poprzedzają każdą psychoterapię.

"Człowiek, który uwalnia się od iluzji i fałszywej pewności, wchodzi w głąb samego siebie. Rozpoznaje lepiej źródła złudzeń i źródła niewoli, która stąd się bierze. Zaczyna rozumieć, co w nim samym jest najistotniejsze. Zaczyna po nowemu miłować siebie." J. Tischner